Istenes versek szavalóversenye Újpesten

Az Újpesti Önkormányzat Pedagógiai Intézete és evangélikus gyülekezetünk közösen rendezte meg 2011. május 5-én az európai istenes versek szavalóversenyét abból az alkalomból, hogy hazánk tölti be jelenleg az Európai Unió soros elnöki tisztét. A megjelenteket Haba Gábor üdvözölte a templomban, majd Solymár Péter lelkész úr köszöntője következett. „A templom és az iskola közös értékek mellett tesz hitet” ­– kezdte beszédét. Elmondta, hogy nem is olyan könnyű feladat egy válogatást összeállítani az európai költők istenes verseiből. Ady és József Attila alkotásait mindenki ismeri, de amit ők megfogalmaztak, azokat a gondolatokat más népek költői (Blake, Rilke, Verlaine stb.) is szavakba öntötték. Most 15 európai vers közül lehetett választani, gazdag kincs ez. Két újpesti költő – Berda József és Vitó Zoltán – költeményeit tettük kötelezővé, hiszen ők e helyhez, kerületünkhöz kötődnek.

A megnyitó után Faragó Alexandra, gyülekezetünk színészpalántája Reményik Sándor Kegyelem című versét mondta el. Az előadások után következett az eredményhirdetés. Első díjat kapott Nagy Bálint, a Benkő István Református Általános Iskola és Gimnázium tanulója. Második helyezést ért el Molnár Dóra, a Dózsa György Gimnázium és Táncművészeti Szakközépiskola diákja, harmadik díjat kapott Korpics Veronika, a Bródy Imre Gimnáziumból, negyedik helyezéssel pedig Egler Bencét, az Európa 2000 Középiskola versmondóját jutalmazták.

A zsűri részletesen értékelte a szavalók teljesítményét. Eszlényi Györgyi drámapedagógus elsősorban a természetes versmondási stílusokat emelte ki. Hernádi Zsolt, a Duna Televízió munkatársa, irodalomtörténész élményszerű kiselőadást tartott a választott versekből, és szerzőjükről hasznos információkat tudhattunk meg. Solymár Péter lelkész pedig a költemények üzenetére helyezte a fő hangsúlyt. Ezekből az alkotásokból Isten áldását olvashatjuk ki, követeivé kell lennünk, s hirdetnünk kell Jézus örömhírét.

A győztesek értékes jutalomkönyvben és ajándékutalványban részesültek. A családias verseny szeretetvendégséggel zárult. Az eseményen jelen volt az Újpesti Televízió is.

Juhászné Szabó Erzsébet