Dávid zsoltára, abból az időből, amikor fia, Absolon elől menekült. Uram, mily sok ellenségem van, mily sokan támadnak rám! Sokan mondják rólam: Nem segít rajta Isten! (Szela.) De te, Uram, pajzsom vagy nekem, dicsőségem, aki fölemeled fejem. Hangosan kiáltok az Úrhoz, és ő meghallgat szent hegyén. (Szela.) 3. zsoltár

2010-ben az Új Ember katolikus hetilapban megjelent egy cikk a focivilágbajnokság kapcsán. A szerző azt a költői kérdést tette fel, hogy vajon a vuvuzella hosszan hangzó hangjai ledöntik-e Jerikó falát, így a foci segítségével Afrika és Európa közelebb kerülhet egymáshoz, a kulturális különbségek a leomlott fal segítségével párbeszéddé alakulhatnak.

Ma már tudjuk a foci nem hozta el a várt eredményt, sőt mostanában az is kiderűl, hogy európai nagyhatalmú focimágnások még a segélyezésre fordított összegeket is saját céljaikra fordították.

2011-ben több újság és komment is azzal foglalkozott, hogy az Arab tavaszt elindító, tápláló közösségi oldalak által mozgósított lelkesedés milyen társadalmi változásokat fog generálni Afrika és a Közel-Kelet térségébe, így a technikai eszközök fogják elhozni a hőn áhított demokráciát.

Ma már tudjuk, hogy szalmaláng lelkesedés volt a kommentekben és a zárt csoportokban bízni, mert ugyan ott van a világ 8 magos 10 gigabáytos készülékben, és mindent és mindenkit elérhetek egy-egy üzenettel, de a technikai báytok mátixában éppen az emberi személyiség veszik el.

A technika és a sport évszázada után sokan azt vélelmezték, hogy a 21. század a spiritualizmus és a hit évszázada lesz. Most azért imádkozunk, hogy ez valóban így legyen. Dávid zsoltára az üldözöttek hitvallásával vallja:   „De te, Uram, pajzsom vagy nekem, dicsőségem, aki fölemeled fejem.” Az együtt imádkozó afrikai közel-keleti és európai Istenhívők hangja hangosan kiállt Isten Igazságáért és Fölemeltetéséért.       A hitükért meghalt emberek vére magvetés, amelyben szárba szökhet a megbékélés fája, ahol boldog küldetésben élhetjük meg hitünket. Mi magyarok példákat adtunk a világnak, az aradi vértanuk vére 1867-ben kiegyezéshez vezetett. Az október 23-i forradalom áldozatainak hősiessége a 89-90-es fordulathoz vezetett.

Antall József néhai magyar miniszterelnök 1993-ban ezt mondta: „a XXI. század bolsevizmusa az iszlám fundamentalizmus lesz” prófétai látomása ma valóság, amikor azt látjuk, hogy ez a fundamentalizmus nincs tekintettel az emberi méltóságra, és csak az erőszak eszközével törekszik teret nyerni. Mint minden erőszakszervezet, ez is az imádság erejével fog feloszlani. Sokan ma is úgy vélekednek: „Nem segít rajtuk az Isten” – ezért kell hangosan kiáltani: „Meghallgat szent hegyén”

Ámen