Lelkészi jelentés 2021
Mikor pedig ezek elkezdődnek, egyenesedjetek fel és emeljétek fel a fejeteket, mert közel van a ti megváltástok.Lukács 28.21.
2021-ben Isten kegyelme tartott bennünket próbatételek közepette reménységbe és bizalomba. Jézus figyelmeztetése nehézségek és küzdelmek sodrásában szólította meg választottait. Azok a terhek és fájdalmak, amelyek az elmúlt esztendőben értek bennünket mégsem a csalódottságot juttatják eszünkbe, mert ismét a krisztusi szó erejébe vetjük bizodalmunkat. Egyenes gerinccel és felemelt fejjel csak úgy tudunk élni, hogy hisszük és valljuk a Szentlélek megelevenítő oltalma az, ami egyedül képessé tett bennünket az Isten előtti megállásra. A világjárvány 2. éve tartó küzdelme, idős testvérek félelme, a biztonsági előírások rendszere, a távolságtartás csapdája olyan új kihívásokat állított gyülekezetünk elé, amelyben nehéz bevált gyakorlatra hivatkozni. A korszellem jelenségei közepett hamis hírek és manipulált tendenciák közepette, európai és nemzeti útkeresések idejét éljük. Értékelnünk kell a nehézségekben kitartó és támogató testvéri szeretet sokféle áldását, de figyelni kell a gyülekezeti felelősségvállalás új útjaira is. Mindezekben pedig a megváltás örök isteni rendjét kell újra és újra a krisztusi evangélimban megtalálni.
Istentiszteleti alkalmainkat a liturgikus rendnek megfelelően tartottuk, a járvány idején is rendszeres jelenléti alkalmak voltak, de szignifikánsan jelentkezett gyülekezetünk átformálódása. Régi stabil tagok maradtak otthonaikba, több hűséges testvért elvesztettünk – akár úgy is sajnos, hogy csak hónapokkal később értesültünk temetésükről -, sokan elkényelmesedtek az online közvetítések lehetőségében, de örülünk új testvérek érkezésének, érdeklődő keresők megjelenésének. Március elején még bizakodtunk, hogy a rádiós istentisztelet-közvetítés új lendületet ad gyülekezetünknek, de az erősödő pandémia újra bizonytalanságot okozott. A rádiós közvetítés előtérbe helyezte gyülekezetünk igehirdetői és közösségi szolgálatát, amelyet több pozitív visszajelzés erősített meg. A nyári időszak kezdetére stabilizálódott a járványhelyzet, de akkor már kevesebb alkalmat tudtunk szervezni. Öröm volt megtapasztalni gyülekezetünk lelkiségi sokszínűségét az igehirdetők megszólításával: Haba Gábor Fekete Mercédesz és Solymár Gábor is több alkalommal végzett szolgálatot, köszönjük nekik. Az istentiszteletek ünnepélyességét a kántori, zenei szolgálat mindig erősíti, így köszönjük a kántor ifj. Blázy Lajos hűséges szolgálatát a helyettesek Újházy Márton és Solymár Gáborné kisegítő szolgálatát.
Hitoktatás
Ebben az esztendőben a hitoktatás feladatait a megszokott rendben egy főállású és két fél állású hitoktatóval végeztük. Kezd ez a lehetőség is stabilitást találni, és a kerület jóindulatú iskoláival jó együttműködési viszonyt tartunk fenn. A járványhelyzet miatt azonban az elmúlt két évben kevesebb elsős jelentkezett, erre a jövőben mindenképpen oda kell figyelni. Köszönöm Márki Zsuzsanna, Tiborfi Mónika és Molnárné Varró Marika, Farkas Enikő hitoktatói munkáját. Külön köszönet Solymár Gábor és Solymár Gáborné egy évtizedig fennálló hitoktatói gyülekezetépítő feladatvállalásáért, amellyel sokat segítettek közösségünknek. Terveik szerint Szombathelyre költözve ezt a feladatot már nem tudják vállalni, de lélekben és szeretetben végzett küldetésük legyen ismert a gyülekezet előtt ezen a módon is.
Elmaradt programok – megvalósult online fejlesztések.
Sok programunk a pandémia miatt az online térben lett megtartva, és örvendetes, hogy ezen a fórumon újabb és újabb lehetőséget kaptunk a kapcsolattartásra. Istentiszteleti közvetítések, élő bejelentkezések, és a közösségi média felület kommunikációs lehetőségei érdeklődőket és támogatókat vonzott a gyülekezeti holdudvarba. Ebben a munkaágban nagy segítség volt Haba Gábor, aki közvetítéssel és reklámozással újra és újra lendületet adott a gyülekezeti online kapcsolattartásnak. Hála Istennek a hagyományos alkalmak közül is sok családi programot tudtunk megtartani, énekkari koncertek lehetővé váltak és táborozási lehetőség is volt. Bízunk abban, hogy a jövőben újra ezekre az alkalmakra kerül hangsúly.
Káposztásmegyeri Misszió – Lezárult egy fejezet.
Sajnálatos tény, hogy 4 év lehetősége és ideális feltételei nem hoztak megújulást a misszióban. Az átadás – átvétel lezáró dokumentumában, mind a névsort, mind az anyagi bázist tekintve negatív mérlege lett ennek a próbálkozásnak. Leginkább az szomorú, hogy egy jó lehetőséggel gyülekezetünk nem tudott élni, így elszalasztottuk annak alkalmát, hogy egy új lelkészi munkatárs beállásával kettős erővel munkálkodjon gyülekezetünk gyarapodásán. Ebben a kudarcban nagy szerepe van a lelkésznő egyénieskedő szolgálati stílusának, mindazoknak, akik inkább kiélezték ezt az elkülönülést, de gyülekezetünk vezetése sem tudta elérni tervei megvalósítását. A misszió lehetősége nem veszett el, új formában, új lehetőségekkel szeretnénk ezen a területen eredményeket elérni. A lelkésznő erdőben tartott istentiszteleti alkalmai népszerűek voltak gyülekezetünk tagjainak körében, így búcsúzáskor többen marasztalták, de a gyülekezet elnöksége és a presbitérium is új lehetőségek tervei mellett köteleződött el. Ennek a lendületnek az eredménye, hogy Tiborfi Mónika szervezésével, most új lendületet kapott a káposztásmegyeri bázis közösségépítése. A misszió érdekes megállapítása, amelyet lelkésznő zsinati jelentésében írt le: mai eszemmel megfogadnám Lovas András református lelkész tanácsát, és kevesebb vasárnapi istentiszteletet tartanék, illetve jobban keresném a kötődést a környék civil szervezeteivel történő együttműködésben. A megállapítás érdekessége, hogy ezt 4 évvel ezelőtt én ajánlottam a lelkésznőnek a püspöki hivatalban az első munkamegbeszélés alkalmával, de akkor ő ezt a személyes lelkészi kompetenciájába történő beavatkozásnak tekintette.
Gazdasági felelősségvállalás
A körülmények ellenére gazdaságilag megbízható évet tudtunk magunk mögött. Köszönet az adakozóknak és támogatóknak. Azonban a gazdasági bizonytalanságunkról is beszélni kell. Nehéz ezt éppen itt tenni, mert akik itt vannak és hallgatják a beszámolót sokszor erejükön felül támogatják gyülekezetünket anyagilag. Fájó azonban azt tapasztalni, hogy az anyagi áldozatvállalás csak nagyon kevesek vállalása. Az elmúlt években sem sikerült emelni azok számát, akik rendszeresen vállalják az egyházfenntartói járulék megfizetését. Az évenként 140 – 160 fő járulékot fizető közösségnek a bővülése, sajnos ebben az évben is elmaradt. Ez a közösség csak igen minimális lehetőségek között tud eltartani egy gyülekezetet, és minimális tervekkel rendelkezhet a jövőre nézve. Jó lenne egyszer egy nagy levegőt venni, és kimondani, megvalósítani a gyülekezet közösségének saját magának, hogy a gazdasági önfenntartás csak 250 -300 fő fenntartói járulékfizető becsatolásával érhető el.
Műszaki feladatok!
Sajnos a Magyarországi Evangélikus Egyház által kapott 25M forintos parókiafelújítási támogatást nem tudtuk lehívni, mert az Egyház csak később tud fizetni, így ez a nagy projekt 2022-re halasztódott, ami a dráguló építőanyag árakat figyelve azt jelenti, hogy a sokkal kisebb nagyságrendben tudunk felújítási munkákat elvégezni. Az év nagy beruházása a templomi padlófűtés kivitelezése volt, amelyet az Egyházügyi Államtitkárság által kiírt pályázatból finanszíroztunk. Ebben a munkában sokat segített Godó Gábor és Pintér Zsolt is. Bár a munkák kivitelezése nehéz időszakban (karácsony előtt) történt meg, de öröm volt megtapasztalni a gyülekezet összefogását, hogy advent 4. vasárnapjára minden portól és építési törmeléktől mentesült tiszta templomban tudjuk ünnepelni Istentiszteletünket.
Presbitérium
A presbiteri közösségben is lenyomata lett a járványnak. Sokkal ritkábban tudtunk találkozni, és akkor is kevesen tudtak jelen lenni. A 2022-es esztendő egyik fontos feladata lesz a presbitérium aktivizálása, hogy vállalásukat újra örömmel és reménnyel tudják végezni.
Társadalmi felelősségünk
Önkormányzattal való egyeztetés – szünet után újra találkoztunk
Jelenlétünk láthatósága – tv felvételek – újságcikkek – városi ünnepségeken való részvételünk jelzi, sokan várják üzenetünket ebben a társadalmi közéletben. Összefogás a temetői harangtorony megvalósításáért. Egyházi, önkormányzati és civil kezdeményezés.
Jövőbeli tervek
Amikor írom ezeket a sorokat minden bizonytalan, hiszen egy háború szomszédságában sok nehézséget lát az ember. A teológiai polémia új válaszokat keres háború és béke témakörében, nyugat és kelet ütköztetésében. Ebben a külső társadalmi feszültségben mindennél fontosabb lesz az evangéliumi hitvallás kegyelme. Fontos lenne gyülekezeti szinten is felmutatni, hogy a hit kegyelme, Isten ajándéka nem fundamentalista törvényeskedés, nem a szabadosság állarcos csapdája, hanem a jézusi áldás lehetősége. Itt és most megszólaló krisztusi erő formál bennünket testvérré, megbékélésben élő egyházzá. Ennek a teológia hitvallásnak a felmutatása formálja közösségi és lelkiségi terveinket.