Az evangélikus templomban havonta egyszer a fiataloké a fõszerep. Vasárnap este 6kor Új Találkozás címen benépesül a templom ifjúsági lendülettel. A templomi liturgia jelenetekkel gazdagodik, az igehirdetés és az úrvacsorai közösség között egy rövid interaktív körbetekintõ rész mozdítja ki a jelenlevõket a templomi pad kényelmébõl. A húsvét elõtti idõszakban egy fiatal operatõrt kértünk meg arra, hogy a böjti csendrõl készítsen audiovizuális montázst.

Ez a 3-5 perces videoklipp az ifjúsági istentisztelet keretében lejátszásra került. Visnyovszky János elmondta, hogy nagyon nehéz feladat elé került, amikor vidotechnikával kellett a csendet ábrázolnia. A képi megjelenítés éppen arról szól, hogy az események történnek, a jelenetek, képek mozognak, egy másodperc alatt 25 állókép forog a mozgás érdekében. A feladatot János nagyon ügyesen oldotta meg, amikor a képernyõn egy 10cm vastag szürke vonal jelent meg, amely nagyon lassú állandó mozgással fordult központi tengelye körül, míg 10 fok haladás után megállt. A lassú mozgás szinte észrevétlen maradt, hiszen 4 perc alatt 10 fokos elmozdulás igen apró mozdulat, de a végeredmény mindenki számára észlelhetõ volt, a vonal elfordult.

Az elõadás lényege nem az esemény, a történet volt, hiszen „nem szólt ez semmirõl”. Az elõadás a képi csend által akart elvezetni bennünket, nézõket a lelki csend nyugalmához. A fiatalok nagy lelkesedéssel fogadták a képi animációt a templomban. A 4 perces jelenet feszültsége érzõdött a nézõk tekintetén. Vajon mi fog történni? Mikor lép be a képbe egy külsõ hatás, mikor kapcsol nagyobb sebességre a fordulat, megfordul-e a folyamat, de miután nem történt semmi sokan jutottak el a képi csendbõl, a béke csendjébe. Ez a rövid meditáció egy fiatal technikai kor bizonyságtétele volt a böjtrõl. Arról az idõszakról, amelyrõl nagyon sokan csupán azt tudják, hogy nem esznek húst a hívõ emberek. Sokan jobban ismerik az Iszlám Ramadán (iszlám böjt) elõírásait, mint a keresztény böjt hagyományát.

A húsvét elõtti készülõdés idõszaka a mi életvonalunkat akarja megmozdítani, elfordítani. Lassú, apró események láncolatával – ahogy a mozgókép is állóképek láncolata – haladunk az elfordulás útján. Ezek a mozdulatok nagyobb fegyelmet és több koncentrációt igényelnek. Ezért kell többet imádkozni, gyakrabban olvasni a Bibliát, és Jézus tanításán, életén, õszintén elmélkedni. Ezzel a böjttel életvonalunk Isten felé fordul. Elfordulunk mindattól, ami tönkreteszi és pusztítja életünket, szennyezi és mérgezi lelkünket, majd odafordulunk ahol szívünk életet és igazságot talál. A böjt lényege nem egy lelki struccpolitika, amikor fejünket a homokba dugva nem veszünk tudomást a problémákról, kenyéren és vízen élve bezárkózunk cellánkba, elbújunk az ember és Isten elõl. A böjt lényege az a lelki odafordulás Isten áldása felé, ahol a problémák és eredmények új távlatot nyernek. A sok „mozdulatlan” imádság megelevenít és indítja léptünket a böjti úton. Ezért mondunk Igent a böjti csendre és Isten hívására!

Solymár Péter Tamás