A gyülekezet története
Újpest község 1836-ban alakult meg. 1868-ban 500 evangélikus lakosa magániskolát alapított, ez lett a leányegyház alapja: 1874-ben vették fel az egyházközséget a pesti egyházba. Az iskolában felváltva németül és magyarul tartottak istentiszteletet. 1874-ben telket vásároltak a Lebstück Máriáról, a szabadságharc Mária fõhadnagyáról elnevezett utcában, s 1875-ben megkezdték az építkezést. A templom és a paplak felépült hitelbõl, de mivel nem tudták visszafizetni a részleteket 1877-78-ban elárverezték a templomot. Vastornyát a váci evangélikus egyház vásárolta meg, és a mai napig ott látható. Az épületbõl mûterem lett, ahol Bezerédy Gyula szobrászmûvész dolgozott, a lakást és iskolát Odry Lehel és Árpád színmûvészek vásárolták meg. Blaha Lujza a nemzet csalogánya dalesteket tartott a bérbevett terembe, s bevételét a templom visszavásárlására adva azt részben "visszaénekelte".
1883-ban újra megalakult a presbitérium, Freyler Soma lévita tanító vezetésével. Az elárverezett egyházi épületeket Reich Sándor lelkész szerzi vissza. A gyülekezet növekedett, és Geduly Lajos 42 éves hûséges munkája által lelkileg és anyagilag is megerõsödött. A templomot 1909-ben bõvítették ki, és új parókiát is vásároltak. A II. világháborúban a templom tornyában , padlásán és orgonájában üldözötteket bújtattak. A harcok folyamán a homlokzatot telitalálat érte, amelyet saját erõbõl építettek újjá, de a színes üvegablakok elpusztultak. Az 1945-ben bevonuló hadsereg szándékos pusztítása a lángok martalékává tette az egyházközség teljes archívumát, elégették pótolhatatlan iratait, fontos templomépítészeti tervek vesztek el. A háború pusztítása után íd. Blázy Lajost hívta meg a gyülekezet lelkipásztornak. 10 esztendei szolgálata alatt a gyülekezet megõrizte összetartó közösségi hangulatát, és a lelkipásztor halálát követõen egyöntetû akarattal választotta meg fiát utódjául.
Blázy Lajos 40 éven keresztül hûségesen szolgált a nehéz idõkben. A 70-es évektõl kicserélõdött a gyülekezet, mivel a házépítések nagy rekonstrukciós programjai közepette elköltöztették az újpesti testvéreket, helyükre a panelerdõ rengetegjébe meg új lakosok költöztek, akik már kevésbé keresték a templomhoz való kötõdést.